הקשר בין מחלות עור ומצב נפשי אצל מבוגרים וכיצד מטפלים

January 07 2024spiderus_admin

העור שלנו הוא המעטפת החיצונית של גופנו. חשוב לדעת כי לא רק שהעור שלנו הוא איבר בפני עצמו, מדובר גם על האיבר הגדול ביותר בגופנו. הוא מגן על הגוף שלנו מפני הסביבה החיצונית ותפקידו החשוב ביותר הוא להוות מחיצה בין הסביבה החיצונית לבין האיברים הפנימיים והחשובים שלנו.

מכיוון שהעור כאמור הוא האיבר הגדול ביותר אך יחד עם זאת גם החשוף ביותר בגופנו, הרי שהוא יכול להיפגע כתוצאה מנזקי שמש, נזקי קור וכן הוא יכול להיפגע בגין גורם חיצוני כלשהו כגון: פגיעה או מכה. מעבר לכך, העור יכול לשקף כלפי חוץ קשיים נפשיים שונים וכן זיהומים פנימיים.

כיצד מתח נפשי משפיע על העור?

ידוע כי יש קשר בין הגוף לבין הנפש. לא פעם אדם אשר סובל מקשיים נפשיים שונים יסבול גם מתופעות גופניות אשר הגוף יפגין בשל הקשר שבין הגוף לנפש.

גם רפואת עור דומה בכל הנוגע לזיקה שבין הנפש לבין הגוף ולא פעם, ניתן לראות תופעות עוריות שונות שנובעות כתוצאה מקשיים נפשיים, כך לדוגמא: לא פעם ניתן לראות פריחה בעור של האדם שהמקור שלה הוא רקע נפשי וכן, ניתן למצוא אנשים שסובלים מבעיות עור דלקתיות שמתפרצות או מחמירות כתוצאה מסטרס או לחץ, כך לדוגמא: אסטמה של העור תהיה חמורה יותר או תתפרץ בין היתר כתוצאה מסטרס. גם גירודים בגוף עלולים להופיע בשל רקע נפשי.

איזה מחלות עור אצל מבוגרים יכולות להיגרם כתוצאה מלחץ?

ישנן מחלות עור שונות העלולות להיגרם כתוצאה מלחץ, בין המחלות הלו ניתן למצוא:

פסוריאזיס- מדובר על מחלת עור אוטואימונית ודלקתית. במחלה זו, התאים שבעור מתרבים באופן משמעותי ביותר ולרוב פי 10 מהרגיל והדבר יוצר רבדים אדומים באזורי עור מסוימים וכן קשקשת על העור.

מחלת עור נוספת שיכולה להתפרץ כתוצאה מלחץ היא סבוריאה, מדובר על מחלת עור דלקתית שמה שמאפיין אותה זה: קשקשים על העור, אדמומיות וגרד בפנים ובקרקפת.

עוד מחלת עור שיכולה להתפרץ כתוצאה מלחץ היא אקנה- מדובר למעשה על פצעי עור שלרוב סובלים מהם מתבגרים. הם נוטים להופיע בחזה, בגב ובישבן וניתן למצוא סוגים שונים של המחלה. על אף שהיא נפוצה כאמור בעיקר בגיל ההתבגרות, גם מבוגרים יכולים לסבול ממנה.

עוד מחלת עור היא ההרפס- מדובר על פצע נגיפי שמופיע בשפתיים. הפצע מלווה בצריבה וכאב. מתח נפשי מהווה טריגר מהותי ביותר להתפרצות ההרפס.

אסטמה של העור אשר ידועה בשם אטופיק דרמטיטיס היא בעיית עור כרונית לרוב אצל ילדים שעוברת בגיל ההתבגרות, אולם לעיתים היא תתפרץ גם אצל מבוגרים בגין לחץ נפשי.

דרמטיטיס או אקזמה מסמלות קבוצה של מחלות עור. המחלות יבואו לידי ביטוי בדלקת בעור שכוללת בין היתר: יובש, גירוד, קילוף ועוד.

כאשר מדובר על מחלות עור הנובעות בשל רקע נפשי כלשהו, הרי שחשוב ביותר לטפל גם במחלות עצמן וגם בגורם להן שהוא המתח הנפשי או הקושי הנפשי. מומלץ ללמוד על טכניקות הרגעה עצמית וכן, במקרים חמורים לגשת לאיש מקצוע שיסייע.

Share: